Inny raz kołobrzeska policja odnotowała usiłowania oszustw seniorów. – Że w jakimś z faktów 73-letnia kobieta oddała przestępcom 21 tysięcy złotych przekonana, że pieniądze pomogą jej córce.
NIESTETY JEDNA Z PRÓB OSZUSTW SIĘ UDAŁA. KOBIETA STRACIŁA PONAD 20 TYSIĘCY
Schemat działania autorów stanowi wysoce podobny. Dzwoniący oszust poleca oddać pieniądze „policjantowi” lub „kurierowi”, jaki się po nie zgłosi. Perfidni przestępcy wybierają swoje ofiary wśród osób starszych, które zostają w niniejszy środek oszczędności całego życia. Połączenie jest zwykle przez telefon stacjonarny – opowiada asp. Tomasz Kwaśnik z kołobrzeskiej policji.
Przestępcy usiłują wyłudzić pieniądze na rozmaite sposoby. Zwykle stanowi wówczas opowieść mająca „chronić” późniejszą ofiarę lub łzawa historia dotycząca któregoś z członków rodziny. Najczęściej sprowadza się tak, że oszuści sami kończą rozmowę. Przydatna jest osoba starych i stałe wspominanie o problemie. Że we wspomnianym przykładu do 73-letniej kołobrzeżanki zadzwoniła kobieta kierująca się za córkę z prośbą o pieniądze. 21 tysięcy zostało przekazane kurierowi. Niestety „córka” pokazała się oszustką.
– Pamiętajmy, żeby nie wprowadzać do domu innych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy, ani nie przelewać pieniędzy na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś doświadczeniu w grupie prosimy zadzwonić i uznać taką wiedzę. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować policję – kwituje T. Kwaśnik.